Vakum Metalize Kaplama

Vakum Metalize Kaplama

Yüksek vakum altında metalize kaplama işlemi alüminyumun eritilerek bir metal buharı oluşturması ve bu buharın kaplanmak istenilen yüzeye çöktürülmesiyle gerçekleşir. Yüksek vakum altında (10-4 torr) kapalı kazanlarda buharlaşan alüminyum metal tanecikleri, havanın ya da gaz taneciklerinin herhangi bir direncine maruz kalmadan her yöne dağılırlar ve vakum çemberinin içinde yer alan ürünlerin yüzeyine ulaşırlar. Alüminyum buharı kazan içerisindeki malzemeler üzerine temas ettiğinde yoğunlaşır. Bu yoğunlaşma ile vakum çemberinin içindeki her malzemede ince bir metalik tabaka bırakır.

Kaplama işleminden önce kaplanacak ürüne malzemenin yüzey durumuna bağlı olarak daha parlak ve düzgün bir zemin elde etmek için vernik uygulaması yapılır. Çok parlak ve düzgün yüzeyli ürünlerde vernikleme işlemine gerek kalmadan kaplama yapılabilir.

Ürün alüminyum kaplandıktan sonra oksitlenme ve ortam koşullarına direnç göstermesi için koruyucu vernik uygulaması yapılır. Bu koruyucu vernik uygulaması istenilen renkte yapılabilir.